Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" вітає випуск в обіг пам'ятних монет до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру, але стурбовані відсутністю на них згадок про євреїв і єврейських символів. Про це сказано в спеціальній заяві, яку керівництво центру розповсюдило в соцмережах.
- Наш центр вітає кроки української держави, спрямовані на гідне вшанування пам'яті жертв Голокосту... Однак нас стурбувала тенденція подавати трагедію Бабиного Яру як свого роду універсальну біду людства, яка не має прямого відношення до Голокосту. Наявність на монетах універсальних символів, які можуть символізувати будь-яку трагедію, як: пронизане кулею серце, антропоморфні фігури, які уособлюють розстріляні сім'ї, концентричні кола, що нагадують мішені, - є свого роду спробою розповісти історію Голокосту без згадки про євреїв, - йдеться в заяві меморіального центру.
У листі наголошується, що "не хотілося б таку важливу подію ставити в один ряд з радянською політикою пам'яті, коли директивним способом зі згадок про жертви Бабиного Яру прибрали євреїв, замінивши їх аморфними" радянськими громадянами ". В центрі висловлюють надію, що Національний банк не буде уподібнюватися радянським пропагандистам, не стане затирати факти і робити анонімними жертв цього символу "Голокосту від куль".
У заяві підкреслюється, що відсутність згадок про євреїв і єврейських символів на пам'ятній монеті - це те ж саме, що "Голокост без євреїв" або "Голодомор без українців".
- Тут не може бути ніякої універсалізації, знеособлення, денаціоналізації, оскільки євреїв за часів Голокосту вбивали тільки за те, що вони євреї, - наголошується в заяві.
Раніше повідомлялося, що 27 вересня 2021 року Національний банк України ввів в обіг дві пам'ятні монети номіналом 5 і 10 гривень, присвячені 80-м роковинам трагедії в Бабиному Яру. Також ми писали про те, що жалобні заходи у роковини трагедії в Києві 6 жовтня відвідає президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. А 29 вересня у всіх школах України пройде меморіальний урок пам'яті, присвячений розстрілам в Бабиному Яру.