МОЗ: Якщо лікар не може прийняти рішення про наявність чи відсутність протипоказань до вакцинації - змініть його

За словами головного санітарного лікаря країни Ігоря Кузіна, можливі виникнення алергічних реакцій на укол повинні розглядатися окремо у кожного паціента.

Reuters

В Україні менше одного відсотка населення мають протипоказання, за яких людина не може отримати вакцинацію від коронавіруса. Їх наявність повинен визначити сімейний лікар на консультації. В усіх інших випадках він мусить рекомендувати пацієнтам робили щеплення.   Про це повідомив головний санітарний лікар України Ігор Кузін " РБК-Україна ".

- Більша кількість людей вважає, що мають якісь медичні протипоказання. Але під час консультації у свого лікаря їх переконують, що, той стан, який у них є, не є медичним протипоказанням до вакцинації від коронавіруса, - розповів Кузин.

За його словами, якщо говорити про серцево-судинні хвороби - це не протипоказання, а навпаки - свідчення для проведення вакцинації. Тому що людина, яка має важкі супутні неінфекційні хвороби, потенційно у важчій формі переносить коронавірус.

Головний санітарний лікар додав, що можливе виникнення алергічних реакцій повинен розглядати сімейний лікар кожного пацієнта.

- Залежно від перебігу тієї чи іншої хвороби вона (алергічна реакція - ред.) може стати абсолютним медичним протипоказанням. Це також залежить від типу вакцини, від віку, він анамнезу алергічних реакцій, чи була людина вакцинована взагалі, як вона перенесла перше щеплення, якщо таке було, - пояснив Кузін.

За його словами, не існує якихось універсальних п'яти-шести протипоказань проти вакцинації, так як вони залежать від стану кожної конкретної людини.

- Загальні протипоказання до кожної вакцини вказані в інструкції, ми всюди наголошуємо на цьому і роз'яснюємо особливості кожної вакцини, - заявив санлікар.

Як приклад він повідомив, що під час вагітності не бажано робити щеплення вакциною CoronaVac, так як немає доказової бази і не було проведено досліджень. У той же час вакцина Pfizer може бути рекомендована. Але при цьому лікар повинен оцінити співвідношення користі і ризику.

- Тому, якщо лікар не може прийняти рішення про наявність або відсутність медичних протипоказань, або не може порадити певну стратегію з вакцинації - я б радив такого лікаря просто змінити і підписати декларацію з іншим, - підкреслив головний санлікар.

Станом на ранок 27 вересня в Україні вакциновано 5 458 838 осіб. За останню добу другу дозу вакцини отримали 15 317 українців.