Рятувальник-доброволець: На пожежі викликають мене - доїжджаю швидше ДСНС

41-річний В'ячеслав Ніколайчук із Рівненської області купив ЗІЛ, пройшов спеціальні курси - і тепер рятує від вогню людей та їхнє майно.

Кістка ГАРБАРЧУК, visnyk.lutsk.ua

На першій НП носив воду відрами

Коли 12 років тому землевпорядник В'ячеслав Ніколайчук разом із напарником відрами носив воду на пожежу, він і подумати не міг, що мине якийсь десяток років - і це стане його професією. Звичайно, наразі В'ячеслав вже гасить вогонь не відрами - купив пожежну машину, ЗІЛ-130, всім знайому на вигляд червону автоцистерну - три роки тому купив, вже майже списану, за ціною брухту. Сам довів до хорошого стану, докупив і встановив усі відсутні запчастини.

На свою першу пожежу потрапив випадково - приїхав із начальником робити заміри, раптом неподалік з літньої кухні повалив дим... Довелося все кидати й засукати рукави... Був розпал дня - жодної людини поблизу.

Тепер на всі загоряння, які трапляються на території восьми сіл, першою чергою їде В'ячеслав Ніколайчук. Оператор 101 після отримання виклику на подібні НП спочатку набирає В'ячеслава - раніше «своїх», з району. Знають - добереться швидше.

Сам В'ячеслав Ніколайчук - з села Люхча Сарненського району. Це село і ще сім сусідніх - не якийсь богом забутий край, де закінчується цивілізація. До районного центру всього-то 6,5 км. Але якщо біда трапляється - буває, що всі ці люди виявляються буквально відрізаними від світу. Дістатися до них вчасно не може часом ніхто - ані швидка, ані пожежники.

- Між нами й містом Сарни - залізничний переїзд. Дуже часто, коли їдуть пожежники, вони потрапляють на цей переїзд, коли саме рухається склад. А це від п'яти до 15 хвилин. А за 15 хвилин, можна сказати, будинку вже й немає - згорає вщент... - зітхає В'ячеслав Ніколайчук

Те, що в селі немає своєї пожежної бригади, де постійно чергувала б хоча б одна людина, давно не давало спокою В'ячеславу. Та й не тільки рятувальників-добровольців немає - техніки теж. Коли в його очах ще не згасли відблиски тої «першоі» пожежі, В'ячеслав зрозумів - потрібна пожежна машина. І він її купить, але треба знайти де.

- Саме тоді мій однокласник працював у пожежці, а після того випадку познайомив мене зі своїм начальником. Так і так, запитав, чи можна десь машину викупити. Минуло чотири роки, дзвінок: «Є частково розкомплектоване авто, якщо є бажання - збери». Багатьох запчастин не вистачало, але я зібрав. Поїхала, - розповідає «КП" в Україні» В'ячеслав Ніколайчук.

Організував добровольчу дружину

В'ячеслав Ніколайчук пройшов курси рятувальників і отримав посвідчення. Відкрив свою громадську організацію «Добровольча пожежна дружина». В ній також його син-другокурсник Іван, майбутній гірник, і товариш Олександр. Курси пройшли разом.

Щоправда, з таким посвідченням в ДСНС працювати не підеш - потрібно ще вчитися.

- Та й куди - вони в 45 вже на пенсію виходять, а мені - 41. У сім'ї у мене все перейнялися пожежним ремеслом - від старшого Вані до молодшого, якому лише 4,5 року. Навіть дочка-восьмикласниця цікавиться. Син дуже хотів вичтися на пожежника, але у військкоматі його комісували - вирішив обрати інший шлях, - зазначає В'ячеслав.

Згодом автопарк місцевого ентузіаста розрісся до 12 машин. Частину продав - беруть і територіальні громади, і лісники... Ремонтує, відновлює - і можна рятувати людей та будинки.

- Близько трьох тижнів тому в нашому селі пожежа сталася, півкілометра від мене. Був неправильно встановлений бойлер, пішло коротке замикання - ванна, обшита пластиком, почала горіти, перекинулося на прибудову й дах. Дах - це півбіди, але на будинок 12 тонн води вилили, ось це страшно... Сім'я - шість дітей, четверо дорослих - напередодні зими на вулиці. Поки живуть по родичах, але до зими хочуть перекрити дах. Скоро буде сесія - міськрада, райрада допоможуть, - розповідає про останній випадок В'ячеслав.

В'ячеслав до всього іншого - депутат міської ради Сарн. Коли почали горіти сусіди, був у місті. Примчав одразу - син уже завів машину. Їхати всього нічого.

Перший виклик був у 2019-му, коли тільки-но купив і відремонтував пожежну машину.

- Тоді почалася пожежа буквально в метрах  400 від мене. Я саме був удома, порався по господарству, коли подзвонив оператор 101. Само собою, приїхав швидше рятувальників. Горіла літня кухня, а в парі метрів - житловий будинок сусіда. І була загроза, що вогонь на нього перекинеться, - згадує В'ячеслав.

Цю пожежу доброволець-рятувальник пам'ятає в деталях. Найбільше його турбувало - чи є вдома хто? Там жив його сусід-візочник. Але всередину, щоб перевірити і врятувати, В'ячеславу заходити не можна...

- Всередину йдуть тільки групою - по двоє-троє, щоб страхувати один одного. Для цього потрібно додатково навчатися, мати дозвіл і спеціальне оснащення, апарати дихання. Але головне - практика. Мені подібне робити заборонено. Хоча апарати для непередбачених випадків у мене є, - пояснює наш співрозмовник.

Поки В'ячеслав поливав літню кухню водою з рукава, не покидала думка: а раптом всередині людина? До неба стовпом валив густий дим... У розпал пожежі за спиною почулися вигуки господаря - виявилося, за пару хвилин до моменту, коли сталася пожежа, чоловік від'їхав до магазину.

За роботу не бере ані копійки

Подяку сусіда, який міг залишитися без даху над головою, В'ячеслав і сьогодні згадує. Це найбільше запам'яталося. Хоча не все закінчується так щасливо. Не зітреться з пам'яті й пожежа в сусідньому селі, в якій загинула людина.

- Це був літній чоловік, мешкав один. Сусіди зателефонували до рятувальників, тільки коли дим повалив через вікна. Вже було пізно.... Це найважчі випадки - коли гинуть люди, - згадує В'ячеслав.

Буває, що ще із запахом диму та гару на ранок після безсонної ночі В'ячеслав надягає сорочку, піджак - і до міськради на сесію. Але жодного разу не було, щоб відповів оператору: «Нехай почекають пару хвилин, поки з району під'їдуть». Притому все це - безкоштовно, голий альтруїзм.

- Мені хочеться бути корисним для людей, робити щось для них. Лінощі можна тільки на курорті демонструвати, - зазначає В'ячеслав Ніколайчук.

Мрія добровольця-рятувальника - аби в селі нарешті з'явилася своя пожежна бригада з черговим. Він уже запропонував меру відкрити місцеву команду. Той обіцяв подумати.