Новий навчальний рік не встиг розпочатися, а нам вже загрожують локдауном і дистанційним навчанням.
Щоб піжамне навчання проходило веселіше, ми зробили підбірку цікавих ютуб-каналів. Їх автори вміють розповісти цікаво про нудне, зацікавити аудиторію і мотивувати до подальшого вивчення предмета. Справжнє мистецтво, не інакше.
Оригінально. Круто. Матерно
Є викладачі-ентузіасти, які напам'ять знають свій предмет і щиро хочуть навчити йому школярів. Канали цих вчителів особливо цікаво дивитися.
Українська історія. А ви знаєте, звідки взялися українці, що таке Трипільське диво і Змієві вали? На каналі «Українська історія» знайдеться цікава інформація і для школярів, і для вчителів.
Олександр Толмачов. Цього автора добре знають батьки чомучок. Кожне відео Олександра - це коротка, ємна і неймовірно цікава відповідь на конкретнї запитання про явища природи, поведінку тварин і рослин. «Чому ялинка зелена?» і «Навіщо вивергається вулкан?» - це до Олександра. Часто автор пояснює популярні відео з інстаграма.
Фізика від Побединського. Автор пише про свої відео: «У своїх роликах я розповідаю про те, як влаштовані речі, що оточують нас. Це знання може принести практичну користь, а може і просто моральне задоволення ».
Ви дізнаєтеся, чи можна прискорити інтернет до нескінченності, що таке кульова блискавка, що буде, якщо літаку відірвати крила, чому птахів не б'є струмом на проводах і чому в американців все не як у нас.
Канал, «залипнути» на який можуть не лише школярі, а й дорослі. Відмінний варіант влаштувати пізнавально-розважальне проведення часу з дітьми.
Sergej Kuts. Любите завдання з родзинками? Хочете дізнатися, що таке теорія ймовірності і як вирішувати приклади з притичиною? Про «математику без Ху%! Ні» віщає Сергій Кутс. Оригінально і матерно. Мені, філологу, крім мовних зворотів майже нічого не зрозуміло в його поясненнях, але, судячи з кількості підписників і коментарів, непростий предмет у такій подачі «залітає» на ура.
Thoisoi. Цей канал оцінять хіміки і любителі серйозних дослідів. Зробити ракетний двигун з солі? Та не питання. Скільки вийде йоду зі звичайних водоростей? Перевіримо! Що буде, якщо сплавити всі предмети разом? Як отримати дорогоцінні метали з відходів? Про все можна дізнатися на каналі.
Автор пише: «Тут ви зможете знайти безліч хімічних дослідів, в кожному з яких присутні пояснення, які будуть зрозумілі навіть самим далеким від хімії людям. У своїх відеоопитах я також вказую формули, які допоможуть вам зрозуміти суть хімічних реакцій і перетворень. Якщо у вас в школі були проблеми в сприйнятті важких хімічних реакцій і формул, то деякі з моїх відео ви зможете використовувати як самовчитель з хімії ».
Pixel. Дивовижний світ ютуба пропонує навіть курси з програмування. Дітлахи віком від 5 до 17 років можуть навчитися створювати ігри, сайти і анімацію, програмувати на Python, HTML, CSS і JavaScript.
Щоб від програми не відстати
Серйозні канали, що надають глядачеві величезні кейси з різних наук, в ютубі теж є. Тут і підхід до викладу офіційний, і викладачі ніби щойно закінчили уроки в школі - підтягнуті, строгі, з голочки одягнені.
MONUKRAINE. Один з головних освітніх каналів України - звичайно МОН. У плейлістах є сотні відео проекту «Всеукраїнської школи онлайн» для кожного класу. Все чітко, красиво і за ділом.
RuTutorOnline. Це онлайн-сервіс з надання репетиторських послуг. На каналі багато відео, в яких викладачі пояснюють складні моменти в математиці, в мовах, історії, біології, хімії, фізиці. Цікава подача матеріалу: викладачі звертаються до глядача в легкій дружній формі, а пишуть крейдою прямо на стіні.
Віртуальна школа. Автор каналу пише, що проект може виявитися корисним і батькам, і вчителям. Педагоги можуть використовувати короткі відеоуроки як додаткові матеріали. Всі відео при цьому тривають не більше 5-8 хвилин.
uklasicomua. У лейлістах можна знайти багато інформації з різних шкільних предметів: алгебри, геометрії, російської та зарубіжної літератури, відео підготовки до ДПА та ЗНО.
Тут же є уроки в'язання: шкарпетки для табуретки, стильна сумка, плаття для дівчинки - техніки і прийоми, які допоможуть освоїти цікаве заняття.
Курилка Гутенберга. Хто нас створив, як спорт впливає на мозок, темна сторона Всесвіту - ці та інші теми піднімають автори каналу. Неймовірна кількість цікавих серйозних відео різної тематики і спрямованості: космос, фізика, біологія, історія, психологія, культура, кінематограф, медицина, хімія, філософія, нейронауки, соціальні науки, архітектура, право, географія, фотографія і багато, багато іншого.
Дивись відео і вчи мову
Відмінна ідея дивитися пізнавальні канали різними мовами. Тими, які вивчає дитина. Ось парочка цікавих посилань на такі платформи.
It's okay to be smart. Ведучий каналу Джо Хенсон розповідає цікавинки про науку і техніку, тварин, явища природи. І навіть з мінімальним знанням англійської ця інформація відмінно розуміється - мабуть, важлива подача і захопленість ідеєю автора.
Geography Now! Канал англійською мовою, автор якого обіцяє розповісти нам про всі країни світу. У примітці є адреса, куди можна написати лист з проханням розповісти про ту чи іншу країну або уточнити щось у оповіданні автора. Відмінна можливість повправлятися з англійської!
Khan Academy. У автора каналу, індуса Хана, відмінна англійська - чітка, поставлена і зрозуміла. На каналі зібрано безліч відео з різних наук, і зрозуміти будь-яке з них не складе труднощів - будь то алгебра за 6-й клас або відео про зірки і космос.
Дивись сміливіше - станеш розумнішим
Канали, які розповідають про все на світі так, що за вуха не відтягнеш - це справжні діаманти ютубу, які не так просто знайти серед безглуздих відео блогерів. Але вони є.
Научпок. Оригінальний канал, інформацію на якому показують у вигляді... малюнків. Багато тем, цікавий підхід і сто відсотків «заліпальні» відео: чому папуги розмовляють, чи небезпечна мікрохвильовка і що таке глютен.
Для тих, хто любить інформацію коротко і за ділом, є рубрика «Дізнайся за 60 хвилин». Фахівці відповідають на питання, що цікавлять. На одне питання - одна хвилина. Наприклад, все, що потрібно знати перш, ніж набити татуювання. Або що робити, якщо підібрав тварину на вулиці.
Проста наука. На каналі багато захоплюючих і цікавих дослідів з хімії та цікавих експериментів, в основі яких лежать закони фізики. Що буде, якщо з'єднати азот, збиті вершки і попкорн? Як зробити «Лизуна», «фараонову змію» і змусити літати чайні пакетики? Все це і багато іншого є на цьому каналі.
Юний алхімік. Канал для любителів повторювати досліди вдома. Всі досліди прості і доступні для школярів.
Як виростити кристали з лимонної кислоти, цукру і солі, як добути вогонь з піни і змайструвати брелоки із пластику - відповіді на ці питання є на каналі.
Як це зроблено. Один з найбільш захоплюючих каналів, який зацікавить глядача будь-якого віку. Автор відвідує фабрики і розповідає в відео, як виробляють різні товари: бісер, газобетон, сухе картопляне пюре і багато іншого.
А в цей час
Є великі популярні канали з різними відео - розважальними, навчальними, інформаційними, які роблять окремий контент за «фішками» в навчанні. Наприклад, «Бери і роби» і «Адмє» створили відео з лайфхакам, як спростити підрахунки в математиці.