Від інсценування до привіту від олігархів: версії замаху на Сергія Шефіра

Головною новиною 22 вересня став обстріл автомобіля першого помічника президента і найближчого друга Володимира Зеленського Сергія Шефіра.

Соколовська Інна/УНІАН

Замах стався на Новообухівській трасі під Києвом біля села Лісники.

Шефір якраз їхав на роботу до Офіса президента зі свого будинку в котеджному селищі в селі Іванковичі. Дорога звідти до траси близько 15 кілометрів, там багато глухих місць для організації засідки.

У Нацполіціі три версії

За кермом службової «Ауді» (належить студії «95 квартал») був 58-річний водій. Хоча досить часто Шефір, за словами голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давида Арахамії, обходиться без послуг водія, сам сідає за кермо. Охороною не користується.

Приблизно о 10.20 по автомобілю, в якому знаходився Шефір, з лісопосадки пролунала автоматна черга. Спочатку було повідомлення, що зловмисник (и) випустив 18 куль, пізніше слідча група зафіксувала тільки 11 отворів в авто. Практично всі кулі були випущені в ліві передні двері і колеса. Три кулі прийняв на себе водій Сергія Шефіра. Але незважаючи на поранення, він зміг від'їхати від місця події ще близько 5 кілометрів (припаркувався біля одного з торгових центрів). Потім, як сказав Сергій Шефір, він зупинив на трасі швидку, водія відвезли в «Феофанію», де і зробили екстрену операцію на нозі. Життю водія нічого не загрожує, його стан кваліфікують як середньої тяжкості.

Глава Нацполіціі України Ігор Клименко повідомив, що на сьогоднішній день правоохоронці мають і відпрацьовують три основні версії.

Перша. Обстріл авто міг бути пов'язаний з державною діяльністю потерпілого.

Друга. Нападники могли мати на меті чинити тиск на вище керівництво країни.

І третя версія - дестабілізація політичної ситуації в країні, в тому числі і за участю спецслужб іноземних держав.

Однак настільки резонансна подія, як обстріл автомобіля найближчого соратника і друга президента, не могла не обрости конспірологією. Політичні експерти, політики і колишні силовики озвучують своє бачення того, що сталося і висувають власні версії причин обстрілу.

Версія 1. Залякати президента

Швидше за все, головна мета замаху на Шефіра - це попередження президенту Зеленському та спроба залякати самого президента і його найближче оточення, в тому числі і в контексті політики деолігархізації. Тому цілком можливо, що Шефір лише символічний об'єкт замаху, головне попередження направляється самому президенту Зеленському, - вважає політолог Володимир Фесенко.

А президентом, який панічно боїться за збереження свого і членів сім'ї здоров'я і життя, досить просто маніпулювати.

Версія 2. Спинити Разумкова і Ко

Інцидент з Шефіром можна розглядати і як сигнал колишнім (нинішнім) соратникам Зеленського, які вирішили вести самостійну політичну гру.

Ще одна з версій - це сигнал тієї частині влади, яка вирішила грати в свою гру. Типу, бачите, ризики навіть у тих, кого усувають від прийняття рішень. У будь-якому випадку це буде одним із засобів мобілізації депутатів монокоаліціі. І ніби як меседж чинному спікеру парламенту схаменутися і повернутися в «правильне партійне русло», - припускає політолог Богдан Петренко.

Версія 3. Боротьба олігархів за близькість до президента

За участю олігархів озвучується кілька версій. Центральна - мовляв, олігархи хотіли через Шефіра передати привіт президентській команді і натякнути, що не варто поспішати з прийняттям у другому читанні законопроекту про олігархів. Розгляд даного законопроекту в другому читанні попередньо заплановано на 23 вересня.

Підбурювання олігархами один одного. Таку версію озвучив політолог Денис Рибачок.

За наказом олігархів розстріляли авто Шефіра, щоб не дати прийняти антиолігархічний закон... Чесно кажучи, версія звучить дещо дико. Олігархи в Україні вже традиційно нормально вирішують свої справи з політиками і без того, щоб тупо серед білого дня розстрілювати авто помічника президента. Я б скоріше повірив у версію, де одні групи впливу, пов'язані з олігархами, таким чином намагаються налаштувати президента проти інших груп впливу перед виборами в Раді, а не в тому, що олігархи як клас вирішили таким дурним способом залякати депутатів і президента і не дати прийняти так званий антиолігархічний закон. Занадто грубо це виглядає для людей, які звикли керувати політиками як маріонетками, - вважає Денис Рибачок.

Версія 4. Збільшити фінансування на силовиків

Версія фантастична, але її озвучують.

Вбивства націлені на результат, а його складно досягти, обстрілявши машину з тонованими стеклами. Тим більше, коли авто рухається. І напад на людину, вплив якої на прийняття рішень наближається до нуля, навряд чи можна вважати погрозами безпосередньо жертві обстрілу. Або це загрози не пов'язані з політикою, - аналізує політолог Богдан Петренко.

Країна вступила в бюджетний процес. А коштів, виділених на правоохоронців у цьому році, трохи менше, ніж в минулому. Або збільшення не покриває навіть інфляції. Незалежно від того, хто стояв за замахом - його наслідком буде зростання витрат на силовиків в остаточній редакції державного кошторису.

Реакція Володимира Зеленського: «Передали мені привіт»

Президент Володимир Зеленський переконаний, що, обстрілявши автомобіль Сергія Шефіра, невідомі хотіли таким чином передати «привіт» особисто главі держави.

Передавати мені привіт пострілами з лісу по авто мого друга - це слабкість. А відповідь буде сильною... - заявив Зеленський зі свого готельного номера в Нью-Йорку. Він запевнив, що якщо хтось хотів таким чином вплинути на нього з метою зміни політичного курсу або згортання реформ, то, навпаки, лише зміцнив в думці, що їх потрібно продовжувати.

Підсилю боротьбу з криміналітетом і великими впливовими фінансовими групами, оскільки мандат на зміни мені дав народ України, - додав Зеленський.

Реакція команди президента: залякування від бандитів, олігархів чи Кремля

В Офісі президента заявили, що обстріл машини Сергія Шефіра пов'язаний з «агресивною кампанією протидії активній політиці президента».

Очевидно, що цей відкритий, навмисний і вкрай жорсткий напад із застосуванням автоматичної зброї не можна кваліфікувати інакше, ніж спробу демонстративного вбивства ключового члена команди. В Україні відбулося ситуативне об'єднання напівкримінальних політичних і економічних суб'єктів, для яких детінізація, деолігархізація і проведення судової реформи - це пряма загроза, - заявив журналістам радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

Глава пропрезидентської фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія озвучив відразу три версії про мотиви злочину. На його думку, обстріл авто міг бути «привітом» від контрабандистів і кримінальних авторитетів, які майже всі під санкціями і були змушені покинути Україну. Не виключає політик і російського сліду. Третя версія - боротьба з олігархами і фінансово-промисловими угрупованнями.

Реакція Сергія Шефіра: «Залякування вищого ешелону влади»

Через три години після того, що сталося, Сергій Шефір вийшов на брифінг. На залякану людину не був схожий, хоча зізнався, що пережив «відчуття не з приємних». Він повідомив, що вже почув по телевізору кілька «ідіотських» версій того, що сталося. Озвучив своє бачення замаху.

Замах було скоєно з метою залякування вищого ешелону влади. Але треба розуміти, що нашого президента не залякаєш, - сказав Шефір.

[Sun_gallery_632029]

[Dds id = "632008"]