ЄСПЛ: Росія повинна виплатити вдові Олександра Литвиненка 100 тисяч євро

У Кремлі висновки Європейського суду з прав людини назвали "голослівними".

Кремль назвав голослівними висновки Європейського суду з прав людини у справі про смерть Олександра Литвиненка. За словами прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова, у ЄСПЛ навряд чи є якісь повноваження або технологічні можливості, і російська влада не готова прислухатися до подібних рішень. Про це пише Ехо Москви.

21 вересня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що російська держава має виплатити вдові Олександра Литвиненка 100 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди. Суд вирішив, що влада РФ не змогла спростувати версію про непричетність держави. В ЄСПЛ відзначили, що влада відмовилася передати документи внутрішнього розслідування.

- Суд постановив, що російська влада не провела ефективне внутрішнє розслідування, яке здатне привести до встановлення фактів, виявлення та покарання винних у вбивстві, - йдеться в постанові.

Російський суддя ЄСПЛ Дмитро Дєдов не погодився з вердиктом про причетність РФ до смерті Литвиненка, пише ТАСС. Дєдов зазначив, що виявив безліч недоліків в аналізі справи, проведеному британським слідством і судом. Зокрема, він висловив сумніви в причетності підозрюваних до отруєння і в тому, чи діяли вони як агенти держави. Особливу думку судді опублікували разом з рішенням ЄСПЛ.

Марина Литвиненко подала позов в ЄСПЛ до Росії в 2016 році і вимагала виплатити компенсацію розміром 3,5 мільйона євро.

Олександр Литвиненко - колишній співробітник КДБ і ФСБ. У Великобританію втік з сім'єю в 2000 році. Литвиненко помер у Лондоні в листопаді 2006 року. Розслідування у Великобританії встановило, що його отруїли полонієм-210 і до вбивства причетні російський бізнесмен Дмитро Ковтун і депутат Держдуми Андрій Луговий, які зустрічалися з Литвиненком за три тижні до смерті. Луговий з 2007 року є депутатом Держдуми від ЛДПР. На минулих виборах 17-19 вересня він балотувався за партійним списком під восьмим номером.

Литвиненко був співавтором книги «ФСБ підриває Росію» і автором книги «Лубянське злочинне угруповання». 12 жовтня 2006 року Литвиненко отримав британське підданство і нове ім'я Едвін Картер. Він похований на Хайгейтському кладовищі на півночі Лондона. Литвиненко помер в 43 роки, його дружині зараз 59.