Осінній парадокс: чому дешевшає долар

На валютному ринку гривня продовжує зміцнюватися, що абсолютно не характерно для середини вересня.

УНИАН

Початок осені на валютному ринку виглядає дещо незвично. Традиційно в цей час долар починає рости, і так триває до середини зими. У цьому ж сезоні  девальвація, що було почалася, несподівано змінилася зміцненням гривні.

Як повідомили аналітики Alpari, за минулий тиждень курс долара до гривні зовсім незначно знизився: на всіх сегментах валютного ринку - на 0,1-0,2%. З минулої п'ятниці офіційний курс долара США, встановлений НБУ, спустився з 26,73 до 26,67 грн (-0,2%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії "УкрДилінг", за цей же час зменшилися з 26,74/26,76 до 26,73/26,75 грн (-0,1%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках знизилися за тиждень з 26,65/26,85 до 26,63/26,81 (-0,1%). При цьому спред між середньою продажем і середньої покупкою зберігся на рівні 0,7%.

- Курс гривні в п'ятницю, 17 вересня, торгується близько рівня 26,71 гривні за долар, - говорить керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - Ринок "перетравлює" деталі поданого до Верховної Ради проекту бюджету-2022 і оцінює його перспективи. Зокрема, влада України планує залучити до бюджету наступного року 300 млн доларів в рамках приватизації держпідприємств. Це на 33% менше, ніж у 2021 році. У 2020-му доходи від приватизації державних підприємств склали 2,25 млрд гривень, а в нинішньому  орієнтовно сягнуть позначки 12 млрд гривень. Нагадаємо, що раніше Кабінет міністрів України схвалив і направив на розгляд до Верховної Ради проект держбюджету на 2022 рік з дефіцитом 3,5% і зростанням ВВП 3,8%, на сектор безпеки та оборони буде передбачено 5,95%.

Експерти звертають увагу, що, згідно з прогнозом уряду, який міститься в опублікованому проекті державного бюджету на наступний рік, в поточному році обмінний курс долара США очікується на рівні 28,0 грн з подальшим зростанням до 28,6 грн у 2022 році.

- Слід зазначити, що останніми роками прогнози Кабміну щодо курсу долара відрізняються консерватизмом, і за фактом долар торгується нижче, ніж закладено в бюджеті, - пояснює старший аналітик AlpariВадім Іосуб. - Нагадаємо, що курс, закладений в бюджеті, є всього лише технічним орієнтиром для переводу майбутніх грошових потоків в гривню. Ані уряд, ані Нацбанк не ставлять собі за мету, щоб курс штучно досяг або штучно утримувався на запланованому рівні.

У свою чергу Андрій Шевчишин звертає увагу на той факт, що країна готується до складного зимового періоду. Ціни на енергоносії знаходяться на максимальних позначках, і це потребує додаткових витрат від користувачів, які не субсидіруються.. Інфляція загрожує залишитися на високих рівнях.

- Нерезиденти продовжують виходити з українських облігацій, - говорить Шевчишин. - Напередодні були закриті позиції майже на 390 млн гривень. Таким чином, з початку тижня відтік з гривневих держоблігацій склав понад 1,9 млрд гривень. І це не дивлячись на підвищення облікової ставки НБУ і зростання прибутковості середньострокових бондів. Очікуємо, що найближчим часом гривня продовжить ослаблення з першою метою в зону 26,8-26,85 гривні за долар. У середньостроковій перспективі зберігаємо очікування ослаблення до 27 гривень за долар.

У той же час Вадим Іосуб каже, що на найближчий тиждень очікується стабілізація курсу долара до гривні близько поточних значень. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень в межах 26,7 грн, а готівковий долар в банках -  26,6/26,8 грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Проект бюджету-2022: Податки й доходи зростуть, а кризи, на думку Кабміну,  не буде