Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Прогнози щодо закінчення війни: зимовий контрнаступ ЗСУ чи спроба весняного прориву РФ

Прогнози щодо закінчення війни: зимовий контрнаступ ЗСУ чи спроба весняного прориву РФ
Фото: Alexey Furman/Getty Images

Росія, як країна-терорист, продовжує тактику масованих ракетних обстрілів енергетичної та цивільної інфраструктури України. 5 грудня РФ запустила по Україні понад 70 ракет.

А тим часом українські військові крок за кроком йдуть до великої перемоги, деокуповуючи нові населені пункти та знищуючи позиції, склади з озброєнням росіян. То коли ж очікувати повної, безапеляційної перемоги над триколорними вояками?

«КП в Україні» проаналізувала нові прогнози щодо подальшої ситуації на полі бою від авторитетних міжнародних інституцій та заяви української сторони.

Що кажуть американська та британські розвідки

Авріл Хейнс, директорка національної розвідки США, 4 грудня на щорічному форумі національної оборони в Каліфорнії:

- Ми вже бачимо деякий зменшений темп конфлікту... і ми очікуємо, що це, ймовірно, буде те, що ми побачимо в найближчі місяці… Обидві армії впродовж зими будуть займатися переобладнанням та постачанням для контрнаступу навесні. Водночас є певний сумнів, чи будуть росіяни справді готові це зробити, перспективи для України є більш оптимістичними.

Британська розвідка в недільному аналітичному звіті:

- У Росії спостерігається суттєве зменшення підтримки так званої "спеціальної військової операції" серед населення, і в подальшому через відсутність значних успіхів російській владі буде все важче домагатися згоди на її продовження (аналізуючи результати закритих соціологічних опитувань Федеральної служби охорони РФ, опублікованих в «Медузі». Згідно з ними: 55% росіян виступають за мирні переговори з Україною і лише 25% підтримують продовження конфлікту. - Авт.)… Оскільки Росія навряд чи досягне значних успіхів на полі бою в найближчі кілька місяців, Кремлю, ймовірно, буде дедалі важче підтримувати навіть мовчазне схвалення війни серед населеннях.

- Останніми місяцями кількість вильотів російських тактичних бойових літаків над Україною значно скоротилася. Сьогодні російські літаки здійснюють десятки вильотів на день, тоді як у березні 2022-го їхня кількість досягала 300 на день. Росія втратила вже понад 60 літаків у ході конфлікту, включаючи винищувач-бомбардувальник Су-24М та штурмовик Су-25 минулого тижня. Скорочення кількості вильотів, ймовірно, є результатом високої загрози з боку українських сил ППО, обмеження кількості льотних годин, доступних для російських літаків, і погіршення погоди… Оскільки російська тактика наземних атак переважно залежить від візуальної ідентифікації та некерованих боєприпасів, російські ВПС, ймовірно, зберігатимуть низький рівень наземних атак в умовах поганої зимової погоди

Що прогнозують впливові міжнародні інституції та експерти

Інститут дослідження війни (ISW) у своєму черговому аналітичному звіті:

- Здатність України зберегти військову ініціативу та продовжити темп своїх поточних оперативних успіхів залежить від того, чи українські сили продовжуватимуть послідовні операції протягом зими 2022-2023 року… З наближенням сильних морозів наприкінці грудня українські військові сили знову зможуть використовувати погодні умови. Зима зазвичай є найкращим сезоном для механізованих бойових дій в Україні, тоді як весна – це кошмарний час для бойових дій в Україні. Відлига наповнює річки та струмки, а поля перетворює на моря бруду. Українські сили, ймовірно, готуються скористатися замерзлою місцевістю, щоб пересуватися було легше, ніж вони могли б у сльотаві осінні місяці… Якщо союзники та партнери України не підтримають українські сили в проведенні повномасштабних рішучих контрнаступальних операцій цією зимою, тоді здатність українців вести маневрені бойові дії буде обмежена, у будь-якому разі, до весняної відлиги, у березні 2023 року. Такий курс подій, скоріш за все, завчасно завершить нинішній імпульс України і дасть розбитим російським силам цінну відстрочку на 3-4 місяці, щоб відновитись та краще підготуватись до бойових дій.

Бен Ходжес, колишній командувач військ США у Європі, генерал-лейтенант 3 грудня в New Debate:

- Після деокупації західної частини Херсонської області важливий логістичний шлях російської окупаційної армії – наземний маршрут з Криму уздовж Азовського моря – опинився у зоні у досяжності РСЗВ HIMARS (лінія постачання з Ростовської області через Маріуполь та Бердянськ. - Авт.). Альтернативою їй для росіян є лише Кримський міст, але він серйозно постраждав під час вибуху 8 жовтня. Це дуже важливий крок, щоб затягнути петлю навколо Криму. Контрнаступ ЗСУ в районі Херсона – це праве крило. Зусилля, які почалися на початку вересня у Харківській області і продовжуються у напрямку Донецька, Луганська та Маріуполя, – це ліве. Два ці контрнаступальні угруповання ЗСУ зімкнуться в Криму. Єдиним можливим способом доставити або вивезти будь-що з Криму скоро будуть кораблі, які, звичайно, вразливі.

Девід Петреус, колишній директор Центрального розвідувального управління США 1 грудня Tagesspiegel:

- У якийсь момент ціна війни проти України виявиться для Росії непомірно високою, як це було у випадку з СРСР та війною в Афганістані. Українці отримають допомогу у відновленні та надійні гарантії безпеки. А потім Євросоюз, США, Британія та інші країни працюватимуть з Україною та РФ, щоб знайти рішення.

Про що заявляють в Україні

Володимир Зеленський, президент України, Верховний головнокомандувач ЗСУ, 30 листопада під час NYT DealBook Summit: 

- Війна закінчиться тоді, коли ми переможемо. Або коли цього захоче Російська Федерація. Може статися так, що РФ захоче тільки тоді, коли відчуватиме, що вона слабка і вона в ізоляції, і немає в неї партнерів у цьому питанні. Будемо вірити, що це закінчиться в найближчі місяці.

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України 5 грудня в Твіттер:

- Шановні політики, експерти, медіа та наукові кола за кордоном. Я знаю, що декому з вас важко уявити українську перемогу, але ми на шляху до неї. Краще вже зараз готуватися до поразки Росії, а не пояснювати, чому Україна не може чи не повинна перемогти

Вадим Скібіцький, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, 3 грудня в ефірі телемарафону «Єдині новини»:

- За даними воєнної розвідки України, ворог вже використовує стратегічний запас за деякими видами озброєння, а також ракети, виготовлені цього року, зокрема в серпні. Це говорить про те, що деякі ракети йдуть на застосування прямо з конвеєра. Наскільки їх вистачить, багато залежить від виробництва. Так, воно впало порівняно з довоєнним періодом. Але, на жаль, РФ вдається обходити економічні санкції, і вона ще здатна випускати певну кількість крилатих ракет та іншого озброєння, яке використовується проти нашої держави. Упродовж 2 місяців Росія вивозила артилерійські боєприпаси 122 мм, 152 мм з Білорусі. Також, за даними воєнної розвідки, тривають перемовини Росії з іншими країнами щодо постачання боєприпасів, ракетного озброєння до РСЗВ «Смерч» та «Ураган», яких у неї дефіцит, та перемовини РФ з Іраном щодо поповнення запасів балістичних ракет.

Сергій Череватий, речник східного угруповання ЗСУ, 4 грудня в коментарі телемарафону «Єдині новини»:

- Ми робимо все, щоб бути готовими до зимового періоду ведення військових дій, готуємо нашу техніку - переводимо на зимову експлуатацію, забезпечуємо підрозділи спеціальним одягом та амуніцією й тими засобами, що дають можливість зігрітися й відпочити. Усе це враховується при плануванні наших операцій. І як доводили попередні операції - Київська, Харківська, Лиманська, - ми намагалися завжди бути на крок попереду ворога і завдяки цьому перемагати, навіть не маючи значної переваги в особовому складі чи техніці… Особовий склад( ЗС РФ. - Авт.), що приходить по мобілізації або до ЧВК Вагнера з місць покарань, - не є підготовленим до ведення бойових дій, в тому числі у зимовий час, котрий вимагає певних додаткових знань і навичок.

Центр національного спротиву при ССО ЗСУ в повідомлені 3 грудня:

- Кремль планує вдосконалити систему обліку військовозобов’язаних, що пов’язано із планами провести нову хвилю мобілізації. Для того, аби контролювати переміщення військовозобов’язаних, створюється єдина база військовозобов’язаних громадян РФ. Вона буде інтегрована з базами державної інспекції безпеки дорожнього руху (ГІБДД), федеральної міграційної служби (ФМС), систем обов’язкового пенсійного та медичного страхування РФ (СНИЛС та ОМС), а також федеральної служби державної реєстрації, кадастру та картографії (Росреєстр). Початок функціонування нової системи обліку військовозобов’язаних заплановано на лютий 2023 року. Приблизно на цей час очікується також початок нової хвилі мобілізації в РФ, яка має пройти під пропагандистським гаслом “війни проти колективного Заходу”. Кремль намагається накопичити нові сили до весни 2023 року.

Віталій Кличко, мер Києва, 28 листопада в інтерв’ю РБК-Україна:

- Це дуже складне питання, я не Нострадамус, хоча також хочу заглянути в завтрашній день (посміхається. - Ред.). Я сподіваюся, я дуже хочу, щоб наступного року Новий рік ми всі зустріли під мирним небом. Ми не знаємо, скільки ще за це ми маємо заплатити, скільки життів наших воїнів. Але не будемо забувати, що 20% території України все ще окуповано. І росіяни не збираються йти, але ми допоможемо.

Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента, 29 листопада в ефірі FreeДом:

- Через шість місяців я поїду на набережну Ялти, там у мене є своє улюблене місце, гарантую вам, що я обов'язково включу там телефон, і ми з вами поговоримо про те, яким буде Крим вільним. Звідти вже поїдуть всі росіяни, які вкрали наше з вами майно, тому що суть російського світу – це лякати, грабувати, вбивати, ґвалтувати, красти і мародерити.

В тему

Блінкен: Путін «подвоїв та потроїв» свою агресію

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що американська сторона не бачить передумов, що Росія зацікавлена у мирних переговорах для завершення війни проти України. Про це він сказав 4 грудня в інтерв’ю CBS News.

- У дипломатії завжди є сенс, якщо сторони, про які йдеться, а в даному випадку Росія, дійсно зацікавлені у змістовній дипломатії. Ми ж спостерігаємо, принаймні останнім часом, прямо протилежне, – сказав Блінкен.

Американський політик зауважив, що останнім часом президент Росії Володимир Путін «подвоїв та потроїв» свою агресію – почав мобілізацію, спробував анексувати українські території і зараз хоче «зробити зиму своєю зброєю».

- Він не зміг перемогти на полі бою, тому він направив свій гнів і вогонь на українських громадян, атакуючи енергетичну інфраструктуру, намагаючись вимкнути світло, вимкнути тепло, вимкнути електрику. Ось що відбувається. Тож поки Путін не продемонструє, що він справді зацікавлений у змістовній дипломатії, навряд чи щось вийде, – додав держсекретар.