Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

На допомогу переселенцям: як оформити фінансові виплати від держави

На допомогу переселенцям: як оформити фінансові виплати від держави
Фото: УНІАН

Жителі Бахмута, Курахового, Вугледара та інших гарячих точок України, які нарешті зважилися евакуюватися, при переїзді в безпечне місце губляться і не знають, з чого розпочати «нове життя» у статусі переселенця. Так, курахівські пенсіонери Олексій та Наталія Галадюк приїхали до Івано-Франківська і розгубилися.

- Добре, що було де жити – зупинилися у знайомих. Але куди йти потім, де оформлятися як переселенці? - запитували пенсіонери.

Ще на вокзалі їх налякали чутками про те, що нині «переселенську допомогу» перестали платити – «і так багато людей приїхало, на всіх грошей не вистачає», пояснила продавщиця у булочному кіоску. На що і як жити людям похилого віку, які планують не бути нахлібниками у знайомих, а хочуть зняти недорогу квартиру? Їхніх пенсій на оренду та на життя не вистачить.

Поспішаємо заспокоїти: всі виплати внутрішньо переміщеним особам продовжуються і будуть продовжуватися автоматично до кінця воєнного стану та ще 1 місяць після його завершення.

Скільки виплачують матеріальної допомоги?

Наразі розмір допомоги на проживання ВПО становить 2000 грн на місяць для дорослих людей і 3000 грн – для дітей та осіб із інвалідністю.

Як стати на облік?

Допомогу на проживання переселенець може отримати, тільки ставши на облік як внутрішньо переміщена особа. Для цього треба подати заяву до будь-якого органу соцзахисту, Центру надання адміністративних послуг, сільської чи селищної ради. До заяви додати паспорт України та ідентифікаційний код. У деяких установах вимагають додаткові документи, які підтверджують особу, переважно з фотографією. Тому незайвими у пакеті документів будуть пенсійне посвідчення, права водія, студентський квиток, перепустку, витяг із банку про відкриття рахунку тощо. (Звичайно, якщо вони є.)

Коли гроші надходять на рахунок?

Одночасно з поданням заяви про взяття на облік як ВПО пишеться заява на отримання допомоги. Вказується банківський рахунок. Зазвичай пропонується оформити картку на рахунок у Ощадбанку, але може підійти будь-яка, наприклад, карта «єПідтримка». Обмежень зі зняття та витрат цих грошей немає. Кошти надходять один раз на місяць, можуть бути затримки на кілька днів, про що Мінреінтеграції України регулярно повідомляє.

Чи є контрольні перевірки?

Щодо перевірок переселенців, то, згідно із законом, вони мають проходити лише, якщо у влади виникнуть підозри, що переселенці отримують допомогу на проживання неправомірно. Ніхто не повинен перебувати вдома 24/7 в очікуванні перевіряючих, тому про перевірку люди мають бути попереджені телефоном.

Які суми належать «переселенцям першої хвилі»?

Тим же громадянам України, хто зареєструвався в цьому статусі до 24 лютого 2022 року («переселенці першої хвилі» з 2014 року), при черговій зміні місця перебування необхідно ще раз пройти реєстрацію на новому місці тільки в управліннях соціального захисту (не в ЦНАП). Допомогу на проживання (442 грн для працездатних, 1000 грн – для пенсіонерів, студентів та дітей) буде відновлено. Якщо ж переселенець не отримував цих виплат за старим місцем перебування, на новому він їх також не отримуватиме. Також на повторних переселенців не поширюються нові виплати у 2000 та 3000 грн.

PS Наші знайомі пенсіонери швидко та без зайвої тяганини зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи у Центрі надання адмінпослуг Івано-Франківська. Одержали довідки, оформили допомогу на проживання на свої банківські картки. Тут же побачили листівки благодійних організацій, які допомагають переселенцям, зателефонували туди та записалися на отримання гуманітарної допомоги. Наразі шукають недорогу квартиру на околиці міста.

Важливо

Також автоматично продовжують виплачувати:

  • допомогу дітям під опікою або піклуванням, а також дітям, які мають тяжкі захворювання, інвалідність тощо;
  • громадянам з інвалідністю або тим, хто їх доглядає;
  • тим, які вимушено не працюють, доглядаючи особу з інвалідністю I групи або літню людину від 80 років і старше.

Кому слід звернутися до соціальних служб для продовження виплат:

  • малозабезпеченим сім'ям;
  • одиноким матерям, які одержують виплати на дітей;
  • тим, хто отримував тимчасову допомогу до досягнення загального пенсійного віку, але не отримав права на пенсію.

Але! Якщо такі люди живуть на територіях проведення активних бойових дій, то зазначені виплати їм нараховуються автоматично, без звернення.

Тільки цифри

Скільки в Україні ВПО і де вони

Кількість внутрішніх переселенців в Україні зараз становить 4,8 млн осіб. За даними міжнародних організацій – близько 7 млн осіб. Приблизно 4 млн українців зареєструвалися для отримання тимчасового захисту в державах Європи.

Згідно зі звітом Міжнародної організації з міграції на 2023 рік, найбільше внутрішніх переселенців проживають у Дніпропетровській і Харківській областях (15% та 14% ВПО), а також у Києві (9%), Київській області (8%) та на Одещині (7% ).

Внутрішніх переселенців із територій, окупованих Росією, – 28-30% від загальної кількості ВПО.

Спочатку переважна більшість переміщених осіб перебувала на заході України, проте це становище до літа 2023-го змінилося.