Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

5 фінансових помилок, які ми робимо щодня

5 фінансових помилок, які ми робимо щодня
Фото: epravda

Як відомо, щоб виправити своє фінансове становище, потрібно або більше заробляти, або менше витрачати, а краще і те, й інше. Але в умовах війни перша опція багатьом виявилася недоступною: сьогодні навіть зберегти довоєнну зарплату – вже успіх. Тому залишається лише другий пункт – менше витрачати. Про основні фінансові помилки, які призводять людей до серйозних економічних труднощів, у розмові з "КП в Україні" розповів Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio.

1. Спонтанні витрати

Як би парадоксально це не звучало, але в період війни «легковажні» витрати у деяких навіть виросли. В умовах хронічного стресу дуже хочеться порадувати себе чашкою ароматної кави і шоколадкою. Адже 50 і навіть 100 грн на день – не така вже велика витрата, правда?

- Справді, може здатися, що по вашому бюджету не сильно б'є стаканчик кави або готова їжа, але насправді кожна дрібниця має значення, - вважає Болтян. – Навіть 50 зекономлених гривень на день принесуть вам 350 грн. на тиждень, або понад 18 тис. грн. на рік. Так що, якщо ви стикаєтеся з фінансовими труднощами, виключення цієї помилки є дуже важливим.

2. Життя на кредити

Ще одна велика помилка. За словами експерта, використання кредитних карток для купівлі предметів першої необхідності сьогодні стало цілком звичною справою. Але відсоткові ставки за кредитними картками роблять вартість покупок набагато дорожчими. А в деяких випадках використання кредиту взагалі призводить до того, що людина витрачає більше, ніж заробляє. Так що перед тим, як взяти кредит, як мінімум має сенс порахувати, скільки він вам коштуватиме.

3. Щомісячні платежі

У багатьох кошти з карти, як і раніше, списуються автоматично – за кабельне телебачення, музичні сервіси, інтернет. Але чи насправді вам потрібні ці речі, за які ви платите щомісяця?

4. Ігнорування «грошового плану»

За словами Олександра Болтяна, у веденні сімейного бюджету немає нічого соромного, адже його ведуть навіть мільйонери.

– Бюджет є важливою частиною будь-якого грошового плану, – зазначає експерт. - Відсутність бюджету – це приклад поганого управління грошима. До речі, в цьому немає нічого складного: електронна таблиця або безкоштовне онлайн програмне забезпечення для ведення списку доходів і витрат – це добре, але цілком достатньо буде олівця та паперу.

5. Витрата всього заробленого

Якщо вже взялися за сімейний бюджет, стежте, щоб витрати були не більшими за доходи. Витрачати все, що ви заробляєте, це велика помилка.

– Навчіться «платити собі», – радить Болтян. - Виділяйте не менше 10% свого доходу та відкладайте ці гроші щомісяця, а зі збільшенням доходу збільшуйте цей відсоток.

На закінчення зазначимо, що, як свідчать дослідження, більшість українців не мають заощаджень, оскільки вважають, що їм нема з чого відкладати гроші. Кілька років тому основною перешкодою були маленькі зарплати, у 2020-му до них «підключився» коронавірус, зараз – взагалі вкрай важкий час, здається, що гірше вже й не вигадаєш. Але, можливо, саме сьогодні і варто задуматися про зміну неправильних фінансових звичок, щоби взяти своє життя під контроль.